Jak Polacy świętują Andrzejki?
Andrzejki

Jak Polacy świętują Andrzejki?

16 listopada 2017

Zastanawiasz się jak Polacy świętują Andrzejki? Odkryj najciekawsze polskie zwyczaje, które są praktykowane od wielu lat w Polsce i przygotuj się do swojej własnej imprezy andrzejkowej!

Jak Polacy świętują? – Poznaj ich sposoby na dobrą zabawę!

Dawniej w Polsce Andrzejki obchodzone były w nocy z 29 listopada na 30 listopada, ponieważ Polacy wierzyli, że właśnie tego dnia wypada wigilia świętego Andrzeja. Jednak dopiero z upływem czasu większość Polaków zdecydowała się na obchodzenie Andrzejek w dniu 30 listopada z uwagi na to, że tego dnia wypadają imieniny świętego Andrzeja. To właśnie tego wieczoru odbywają się wróżby andrzejkowe.

Jak powstało to święto i jak świętują je Szkoci?

Jednak tradycja Andrzejek wywodzi się z innego kraju, a mianowicie ze Szkocji. To właśnie w Szkocji Andrzejki są uznawane za święto narodowe. To też tzw. Bank Holiday, dlatego w tym dniu wszystkim Szkotom należy się dzień wolnego. W tym dniu wszyscy Szkoci mają wolny dzień od obowiązków zawodowych tak, aby mogli cały dzień świętować. Świętują głównie w gronie przyjaciół i rodziny, ale uczestniczą też w różnego rodzaju festiwalach artystycznych, literackich, a także koncertach muzycznych odbywających się w większych hrabstwach Szkocji.

W Szkocji dawniej były obchodzone tylko przez niezamężne, młode kobiety, które za pomocą wróż wierzyły, że odnajdą swoich przyszłych mężów. Dawniej Andrzejki obchodzone były w zamkniętym gronie, a charakter wróżb był indywidualny. Z czasem to się zmieniło do tego stopnia, że święto to było obchodzone w większych społecznościach, a wróżby miały charakter zbiorowy i nie stanowiły aż takiej tajemnicy.

Polskie zwyczaje w Andrzejki

Dziś większość wróżb andrzejkowych jest jednak traktowanych z przymrużeniem oka. Bawimy się głównie po to, aby pobyć z bliskimi i wróżymy sobie z ciekawości. Według badań z ubiegłego roku obchodzi je ponad połowa Polaków. Andrzejkowe wróżby i zabawy to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Według wierzeń osoba, której się to uda, będzie mogła poznać swoją przyszłość. Wśród kobiet popularną wróżbą jest ta z wykorzystaniem obuwia. Wystarczy ustawić but za butem gęsiego, aby przekonać się która z panien wyjdzie za mąż jako pierwsza. Będzie to oczywiście ta, której but przekroczy próg domu.

A Wy? Znajcie jakieś inne zwyczaje polskie obchodzone w Andrzejki? A może macie swoje ulubione wróżby? Dajcie znać w komentarzach!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *