Polskie zwyczaje w Andrzejki
Andrzejki

Polskie zwyczaje w Andrzejki

20 listopada 2017

Jakie są polskie zwyczaje w Andrzejki? Jesteś ciekawy w jaki sposób większość Polaków świętuje wieczór z 29 listopada na 30 listopada? Przeczytaj ten wpis i poznaj najpopularniejsze polskie zwyczaje andrzejkowe!

Polskie zwyczaje w Andrzejki, których nie możesz przegapić!

Wróżby w dawnych czasach były przeznaczone tylko dla młodych kobiet, które były niezamężne. Odbywały się głównie w zamkniętym gronie znajomych, a dopiero z czasem wróżono sobie nawzajem w większych grupach. W tamtych czasach ogromną uwagę przykładano do staranności wykonanych wróżb, gdyż wierzono w ich wysoką skuteczność. Istnieje przekonanie, że tradycję związaną z wróżbami zapoczątkowali starożytni Grecy.

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów polskich jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Na czym polega lanie wosku? Wystarczy gorący wosk przelać ostrożnie przez dziurkę od klucza, aby na końcu zobaczyć jaki kształt będzie miała wróżba. To świetna zabawa z uwagi na to, że wszelkie kształty są interpretowane w indywidualny sposób. Istnieje przekonanie, że kształt wróżby ma ogromny związek z przyszłością, dlatego to tłumaczy wyjątkową popularność tej zabawy.

Podobno jest to tak ważna wróżba, że jeśli o niej zapomnimy to istnieje ryzyko, że wieczór andrzejkowy nie będzie udany. Ta tradycja w Andrzejki stała się bardzo popularna w naszym kraju i do dziś jest uwielbiana zarówno przez starsze pokolenia jak i młodych ludzi. Nic dziwnego, że tego typu polskie zwyczaje cieszą się ogromnym zainteresowaniem do dziś.

 

Polskie zwyczaje, czyli o najpopularniejszych wróżbach słów kilka

 

Co dalej? Kolejną, równie popularną wróżbą andrzejkową jest układanie butów w rządku. But osoby, który jako pierwszy przekroczy próg domu symbolizuje małżeństwo w przyszłym roku. W związku z tym zazwyczaj wróżba ta dotyczy osób, które nie są jeszcze zamężne. W niektórych sytuacjach wykonuje się powtórkę wróżby i następnie łączy w pary właścicieli butów.

Puszczanie na wodę łupin orzecha to kolejna atrakcja niemal każdej imprezy andrzejkowej. Polacy ją uwielbiają! Zatonięcie łupin w wodzie nie wróży niczego pomyślnego obu osobom, które biorą udział w zabawie. Jeśli zaś łupiny nadal pozostaną na powierzchni to znak, że wybranej parze jest coś pisane.

Jeśli Andrzejki świętowane są w większym gronie można zrobić tzn. losy andrzejkowe. Wystarczy wypisać imiona i nazwiska wszystkich zgromadzonych, włożyć losy do przezroczystego naczynia i kolejno losować. Taka swatka to doskonały sposób na poznanie nowych osób i przełamanie nieśmiałości na imprezie andrzejkowej.

A wy? Znacie jakieś inne polskie zwyczaje i zabawy, które są szczególnie obchodzone w Andrzejki? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *