Jasełka - jak powstały
Boże Narodzenie

Jasełka – jak powstały? Odkryj ich historię!

7 grudnia 2017

Jasełka to przedstawienie, które głównie odbywa się w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Powstanie jasełek nie jest do końca jasne. Przyjmuje się, że zostały zainspirowane francuskim dramatem znanym jako misterium, które były popularne w średniowieczu.

Jasełka – skąd się wzięły?

Jasełka to innymi słowy widowiska o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Od pewnego czasu są organizowane w przedszkolach i szkołach podstawowych po to, aby kontynuować tradycje związane ze świętami. Ich celem jest nie tylko przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, ale także kultywowanie dawnych tradycji świątecznych i poszerzanie wiedzy o nich u najmniejszych pokoleń. Za twórcę jasełek uważa się świętego Franciszka z Asyżu, który stworzył pierwszą jasełkową scenę w 1223 roku we włoskiej prowincji o nazwie Greccio.

Co ciekawe, słowo jasełka oznacza żłób, ale w języku polskim jasełka są też określane jako przedstawienie wigilijne, szopka bożonarodzeniowa czy betlejemka. Ta tradycja została zapoczątkowana we Włoszech już w XVI wieku. Istnieje przekonanie, że także Słowianie mieli swój udział w rozpowszechnieniu tej tradycji, która jednoznacznie kojarzy się z kolędowaniem i przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Głównym wątkiem jasełek są oczywiście narodziny Jezusa. Ciekawostką jest fakt, że w XVIII wieku zakazano organizowania tego typu przedstawień w Polsce ze względu na elementy ludyczne.

Jasełka a przygotowania do przedstawienia – jak to u nas wygląda?

Jasełka w Polsce to przede wszystkim wymyślanie najróżniejszych scenariuszy do stworzenia własnego przedstawienia. Im bardziej tradycyjne i bogatsze w szczegóły, tym większe zainteresowanie wzbudzają w widzach. Odbywają się one w kościołach, domach, szkołach, przedszkolach, a także podczas wielu wydarzeń publicznych. W wielu przedstawieniach wykorzystuje się gwarę regionalną. Popularne teksty wykorzystywane podczas jasełek zwykle miały anonimowych autorów. Jasełka są też ważną tradycją w religii prawosławnej. Obchodzone są szczególnie na Pomorzu, gdzie wykorzystuje się teksty, których autorką jest Maria von Bismarck.

A Wy co sądzicie o organizowaniu jasełek? Jak wyglądają w szkołach Waszych dzieci, przedszkolach, w Waszych miastach? Czy uczęszczacie na jasełka? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *