Halloween

Jak Halloween obchodzone jest na całym świecie?

3 listopada 2017

Zastanawiasz się w jaki sposób powstało Halloween i jak jest obchodzone w wielu innych krajach? Jakie tradycje wiążą się z Wigilią Wszystkich Świętych? Oto solidna porcja wiedzy dla Ciebie!

Halloween – jak powstało to święto? 

Istnieje wiele teorii na temat tego jak powstało Halloween. Najbardziej popularnym przekonaniem jest to, że zostało zapoczątkowane przez Rzymian. Na cześć boginki Pomony – patronki owoców i nasion. Tradycja Halloween liczy już ponad 2000 lat! Inna teoria zaś głosi, że to święto wywodzące się z Irlandii znane jako Samhain, czyli święto związane z końcem lata. Druidzi celtyccy wierzyli, że właśnie w tym dniu zaciera się granica pomiędzy światem żywych a światem umarłych.

Jak Halloween obchodzone jest w Polsce?

Halloween w Polsce obchodzimy od początku lat 90. Najbardziej popularna zabawa zaczerpnięta z Ameryki to „cukierek albo psikus”. Tego dnia obowiązują przebrania i odwiedzanie sąsiadów, aby zadać im to magiczne pytanie lub zrobić kawał. 30 października w wielu klubach w Polsce organizowane są imprezy tematyczne.

W wielu miejscach wymagane są oryginalne przebrania. Nie brakuje też maratonów grozy w kinach, spektaklów teatralnych i zabaw ulicznych oraz koncertów. Tego dnia w przedszkolach i szkołach organizowane są zabawy związane z Halloween. Właśnie dlatego większość dzieci przychodzi do placówek w przebraniach. Stroje dla dorosłych również są w modzie, więc wiele osób decyduje się na ich wypożyczenie.

Obchody Halloween w innych krajach – jak wyglądają?

W Stanach Zjednoczonych Halloween jest obchodzone dość hucznie. Od imprez ulicznych, aż po prywatki, zabawy dla dzieci i popularne domówki. Najpopularniejszą zabawą jest chodzenie po domach sąsiadów i zbieranie cukierków zgodnie z zabawą „cukierek albo psikus”. Co ciekawe, ponad 80 % Amerykanów specjalnie wcześniej zaopatruje się w słodycze przed Halloween. Większość Amerykanów samodzielnie szyje stroje lub decyduje się na ich wypożyczenie.

W Chinach obchodzi się tzw. Festiwal Głodnych Duchów, z racji tego, że Chińczycy wierzą w obecność duchów na ziemi przez 24 godziny. Właśnie dlatego chcą im zapewnić najlepsze warunki. Społeczność tego kraju również świętuje ten dzień zabawą „cukierek albo psikus”, z tym, że większość słodkości jest zostawiana przed budynkami mieszkań.

W Meksyku obchody Halloween trwają aż kilka dni – od 31 października do 2 listopada. Meksykanie wspominają zmarłych, tworzą ołtarze w domach, a nawet przygotowują samodzielnie dekoracje na groby. Co ciekawe Meksykanie przygotowują nawet jedzenie dla zmarłych! Natomiast w Austrii Halloween świętuje się głównie w gronie rodzinnym i również wspomina tych, którzy odeszli. Poczęstunek rodzinny ma być formą zaproszenia ich do wspólnego stołu. W Czechach zaś ustawia się krzesła wokół ogniska, ponieważ Czesi wierzą w związek Halloween z Zaduszkami. W Belgii również Halloween świętuje się jako pamięć o zmarłych. Japończycy natomiast wykorzystują własne tradycyjne do upamiętnienia zmarłych, choć nie brakuje w nich amerykańskich inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.